Dokumenty
Dokumenty placówki
Regulamin Internatu
REGULAMIN INTERNATU
(tekst jednolity z dnia 28.08.2019 r.)
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Internat w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach jest publiczną placówką oświatową prowadzoną przez Wrocławską Inspektorię Salezjanów realizującą swoje zadania statutowe dotyczące wychowania i opieki wynikające z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe , ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, rozporządzeń do nich wykonawczych oraz Statutu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach.
Rozdział II
Główne cele i zadania Internatu
§ 2
1. Głównym zadaniem Internatu jest pomoc wychowankom w osiągnięciu dojrzałości indywidualnej i społecznej w oparciu o system wychowawczy św. Jana Bosko w trzech obszarach: edukacyjno – wychowawczym, socjalnym i zdrowotnym (nauka, praca, wypoczynek i rehabilitacja).
2. Internat wychowuje w duchu wartości chrześcijańskich.
3. Internat zapewnia wychowankom całodobową opiekę wychowawców, zakwaterowanie, wyżywienie, bezpieczny pobyt, a także opiekę psychologiczną i pedagogiczną.
4. Internat umożliwia wychowankom udział w rehabilitacji leczniczej i społecznej, jak również realizację kształcenia, pomaga w wyrównywaniu szans edukacyjnych i wspomaga opiekuńczo-wychowawczą rolę szkoły i rodziny oraz stwarza optymalne warunki do wielostronnego rozwoju. Udział w rehabilitacji leczniczej możliwy jest w Poradni Rehabilitacyjnej działającej przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach po spełnieniu odpowiednich wymagań określonych odrębnymi przepisami.
5. Internat zapewnia właściwe warunki sanitarno-higieniczne.
6. Internat stwarza warunki do uczestnictwa w kulturze oraz organizuje imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne.
7. Internat upowszechnia różne formy aktywności fizycznej oraz dbałości o własny stan zdrowia.
8. Internat wdraża do samodzielnego wykonywania określonych prac porządkowo-gospodarczych.
9. Internat kształtuje zaradność życiową wychowanków, rozwija samodzielność i samorządność z uwzględnieniem godności osobistej, autonomii, poczucia własnej wartości i twórczej aktywności.
10. Internat kształtuje wśród wychowanków postawę wzajemnego zrozumienia, życzliwości, tolerancji i odpowiedzialności.
11. Internat przygotowuje do uczestniczenia w życiu społeczeństwa i w przyszłej rodzinie.
12. Internat kształtuje prawidłowy stosunek do przyrody i tradycji narodowych.
Rozdział III
Organizacja Internatu
§ 3
Struktura internatu
1. Internat wchodzi w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach i działa w ramach struktury Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach.
2. Pracą internat zarządza i kieruje Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach (zwany dalej Dyrektorem Specjalnego Ośrodka).
3. Za realizację zadań opiekuńczo – wychowawczych i animację życia wychowanków odpowiada zespół wychowawców.
4. Mieszkańcy internatu tworzą grupy wychowawcze, które wyznacza DyrektorSpecjalnego Ośrodka. Szczególną opiekę nad każdą z grup wychowawczych Dyrektor Specjalnego Ośrodka powierza jednemu z wychowawców zatrudnionych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
5. . Liczba wychowanków w grupie wychowawczej powinna być dostosowana w zależności od niepełnosprawności wychowanków zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej
6. Wychowankowie mogą być reprezentowani przez Samorząd Wychowanków i czynnie uczestniczyć w życiu wspólnoty internatu. Szczegółowe zasady funkcjonowania Samorządu Wychowanków określa odrębny regulamin.
7. W internacie mogą przebywać wychowankowie, którzy akceptują charakter Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i wykazują wolę włączania się w proponowany w nim styl wychowania.
§ 4
Życie religijne
1. W duchu wolności i odpowiedzialności wychowankowie włączają się w życie religijne internatu.
2. W szkołach Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wychowankowie mają obowiązek uczestniczyć w codziennym słówku – jeżeli ich zajęcia szkolne rozpoczynają od pierwszej lekcji, w rekolekcjach szkolnych oraz w uroczystych Mszach świętych organizowanych przez Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
3. W internacie, każdego dnia wychowankowie mają możliwość uczestnictwa w Eucharystii i w modlitwach wieczornych ze „słówkiem na dobranoc” organizowanych w kaplicy Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Raz w tygodniu wszyscy wychowankowie internatu uczestniczą w obowiązkowym, wspólnym spotkaniu z Dyrektorem Specjalnego Ośrodka. Spotkanie to połączone jest wtedy z modlitwami wieczornymi i „słówkiem na dobranoc”.
4. Wychowankowie mają możliwość korzystania z Sakramentu Pokuty.
5. Wychowankowie mogą swobodnie uczestniczyć w spotkaniach grup religijnych.
§ 5
Zakwaterowanie
1. Wychowanek, aby być przyjętym do internatu, składa do Dyrektora Specjalnego Ośrodka podanie o przyjęcie do internatu wraz z innymi wymaganymi dokumentami.Podanie o przyjęcie do internatu składa się na okres jednego roku szkolno-wychowawczego. W przypadku osób starających się o przyjęcie do internatu po raz pierwszy niezbędnym jest poddanie się procesowi rekrutacyjnemu.
2. Decyzję o przyjęciu kandydata do internatu podejmuje Dyrektor Specjalnego Ośrodka w oparciu o informacje uzyskane w procesie rekrutacyjnym.
3. Kandydaci do internatu powinni posiadać własną kołdrę, poduszkę i bieliznę pościelową; jeżeli mogą przywożą ze sobą również własną lampkę, odkurzacz i czajnik. Do internatu nie wolno przywozić własnych telewizorów, lodówek i innych urządzeń tego typu. Posiadanie własnego komputera w pokoju możliwe jest jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Specjalnego Ośrodka. Za wszelkie cenne rzeczy osobiste przywiezione z domu (w tym np. komputery, telefony komórkowe itp.) pełną odpowiedzialność ponosi wychowanek.
4. Mieszkańcy internatu, a w przypadku osób niepełnoletnich, ich Rodzice /prawni opiekunowie/, zobowiązani są w odpowiednim terminie do regulowania wszelkich obowiązujących ich opłat.
§ 6
Wyżywienie i opłaty
1. W kasie Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mieszkańcy lub ich Rodzice /prawni opiekunowie/ osobiście dokonują wpłat za posiłki według aktualnie obowiązującej stawki żywieniowej. Terminem dokonania wpłat jest ostatni dzień miesiąca poprzedzającego okres korzystania z wyżywienia. Wykupienie miesięcznego wyżywienia jest obowiązkowe.
2. W dniach nauki w szkole (poniedziałek – piątek) wychowankowie korzystają z wyżywienia w stołówce Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (3 posiłki dziennie).
3. Podstawą do korzystania z posiłków w stołówce Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest wykupienie miesięcznego abonamentu i okazywanie karty żywienia na każde żądanie pracownika kuchni lub wychowawcy.
4. W przypadku planowanej rezygnacji z posiłków (z całego dnia!!!) osoba zainteresowana powinna osobiście lub telefonicznie (tel. /32/ 39 32 307) poinformować o tym fakcie pracownika kasy w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W przypadku, kiedy pracownik kasy jest nieobecny można wyplanować się z posiłków osobiście lub telefonicznie (tel. /32/ 39 32 312) u kierownika kuchni. Powiadomienia o rezygnacji z posiłków muszą być dokonane do godziny 14.00 dnia poprzedzającego nieobecność na posiłkach. Niewykorzystane opłaty za posiłki rozlicza wyłącznie księgowa w kasie w godzinach pracy. Wszelkie inne formy komunikowania nieobecności uczniów na posiłkach i związane z tym reklamacje – bez odpowiedniego wpisu osób odpowiedzialnych na karcie żywienia – nie będą uwzględniane.
Przedstawiona powyżej praktyka dotyczy również sytuacji, kiedy wychowanek zachorował wieczorem i jedzie do domu. Wówczas to na Rodzicach /prawnych opiekunach/ spoczywa obowiązek zgłoszenia nieobecności wychowanka na posiłkach.
5. W pierwszym roku pobytu w internacie wychowanek wpłaca kaucję w wysokości 100 zł na pokrycie kosztów ewentualnych zniszczeń. Kaucja ta zwracana jest na zakończenie pobytu w internacie. Dyrektor Specjalnego Ośrodka w uzasadnionych przypadkach może zwolnić wychowanka z wpłaty w/w kaucji.
§ 7
Kultura Osobista
1. Każdy wychowanek ma prawo do akceptacji, poszanowania swojej godności, dobrego imienia oraz własności osobistej, dlatego mieszkańcy internatu są zobowiązani do kulturalnego odnoszenia się do wszystkich wychowawców, całego personelu Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i do siebie nawzajem.
2. Wychowankowie zobowiązani są do szanowania cudzej własności (m.in. pokoi, miejsc rekreacji, wyposażenia i sprzętu z którego korzystają).
3. Aby zachować porządek wychowankowie zobowiązani są
do przestrzegania planu dnia i poleceń wychowawcy – opiekuna grupy i pozostałych wychowawców, do kulturalnego
zachowania się przy stole oraz uprzejmego i uczciwego sposobu bycia
w każdym miejscu.
§ 8
Nauka
1. W czasie zajęć szkolnych wychowankowie mają obowiązek przebywania na terenie szkoły.
2. Rodzic /prawny opiekun/ dokonując zwolnienia swojego dziecka w szkole z udziału w zajęciach szkolnych (np. choroba, wizyta u lekarza, sprawy osobiste) zobowiązany jest równocześnie do powiadomienia o dokonanym zwolnieniu dyżurującego w internacie wychowawcy.
3. Mieszkańcy internatu mają prawo posiadać odpowiednie warunki do nauki i rozwoju intelektualnego. W związku z tym mają zagwarantowany czas i miejsce na naukę własną (pokój lub inne wyznaczone miejsce).
4. W czasie nauki własnej wychowankowie mają obowiązek przebywania na terenie internatu. Opuszczanie internatu w tym czasie dozwolone jest jedynie z ważnych przyczyn (np. zabiegi rehabilitacyjne) i możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody wychowawcy lub Dyrektora Specjalnego Ośrodka.
5. W czasie przeznaczonym na naukę wychowankowie zachowują bezwzględną ciszę.
6. Wychowankowie mogą pogłębić swoją wiedzę przez uczestnictwo w zajęciach dodatkowych oraz wyrównawczych z różnych przedmiotów i w różnej formie – lecz zawsze w porozumieniu z wychowawcą.
§ 9
Porządek i higiena
1. Mieszkańcy internatu mają prawo do odpowiednich warunków mieszkaniowych i socjalnych. Dlatego też zakwaterowani są w pokojach 1-, 2- lub 3- osobowych, które tworzą aneks mieszkalny ze wspólną łazienką.
2. O sposobie rozmieszczenia wychowanków w pokojach decyduje Rada Pedagogiczna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
3. Mieszkańcy dbają o swoje pokoje i łazienki – sprzątają je samodzielnie w miarę fizycznych możliwości, ściśle według dyżurów ustalonych z innymi mieszkańcami aneksu mieszkalnego i w porozumieniu z wychowawcą.
4. Do pokrycia kosztów likwidacji szkód materialnych powstałych z winy wychowanka i przekraczających wysokość kaucji, o której mowa w§ 6 ust. 5 niniejszego Regulaminu, zobowiązani są Rodzice /prawni opiekunowie/ wychowanka, przy czym:
a) wartość szkody określana jest według cen rynkowych obowiązujących w dniu wydania decyzji obciążającej,
b) termin i sposób naprawienia szkody określa Dyrektor Specjalnego Ośrodka.
5. Wychowankowie zobowiązani są do przestrzegania punktualności – dotyczy to zwłaszcza zajęć szkolnych i posiłków.
6. Przygotowując gorące napoje wychowankowie korzystają z odpowiednich urządzeń z zachowaniem odpowiednich wymogów bezpieczeństwa i ostrożności; korzystając z żelazka i pralki czynią to w miejscach do tego wyznaczonych i według odrębnych regulaminów; korzystanie z innych sprzętów AGD możliwe jest tylko w pomieszczeniach do tego przeznaczonych (np. toster jedynie w kuchni itp.)
7. W mieszkaniach wychowanków (w aneksach) obowiązuje obuwie zmienne – zwłaszcza w czasie nauki własnej (wyjątek mogą stanowić osoby z obuwiem ortopedycznym lub z trudnościami w zakresie zmiany obuwia).
8. W przypadku choroby –po konsultacji z pielęgniarką rodzic jest zobowiązany do zabrania wychowanka do domu.
§ 10
Czas wolny i wyjazdy poza Ośrodek
1. Mieszkańcy internatu mają prawo do aktywnego spędzania czasu wolnego. Dlatego mogą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania poprzez udział w różnych formach zajęć pozalekcyjnych organizowanych m.in. w internacie lub w szkołach Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Udział w takich zajęciach możliwy jest po uprzednim porozumieniu się z wychowawcą i według zasad zatwierdzonych przez Radę Pedagogiczną.
2. Wychowankowie w czasie wolnym od nauki szkolnej i nauki własnej mogą korzystać z urządzeń multimedialnych, sali bilardowej, telewizji (w miejscach do tego wyznaczonych!) i sali komputerowo - internetowej. Ponadto w porozumieniu z wychowawcą wychowankowie mogą korzystać z repertuaru kin, teatrów, itp. – zarówno indywidualnie jak i w grupie zorganizowanej. W przypadku nadużywania multimediów, braków w nauce możliwe jest ograniczenie z korzystania.
3. Po wcześniejszym uzyskaniu zgody wychowawcy wychowankowie mogą organizować spotkania z okazji urodzin, imienin itp. w kawiarni internackiej lub uczestniczyć w takich spotkaniach poza Ośrodkiem.
4. W każdym tygodniu nauki, w jeden wyznaczony przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka dzień (zasadniczo w środę), po zakończonych zajęciach szkolnych i po zjedzeniu obiadu oraz po uprzednim uzyskaniu zgody na wyjście od wychowawcy dyżurującego, do godziny 17.45, wychowankowie posiadający zgodę Rodziców /prawnych opiekunów/ mają możliwość wyjazdu do Tarnowskich Gór. Osoby nie korzystające z tej możliwości realizują normalny rozkład dnia (nie jest to dla nich tzw. „czas wolny”).
5. W dni nauki szkolnej, po skończonych zajęciach szkolnych i po uzyskaniu zgody wychowawcy dyżurującego, między obiadem a godziną 15.20 oraz po kolacji, wychowankowie mają możliwość skorzystania ze spaceru po parku otaczającym Ośrodek. W dni wolne od nauki szkolnej, po uzyskaniu zgody wychowawcy dyżurującego, wychowankowie mogą korzystać ze spacerów również w innym czasie.
6. W celu utrzymania kontaktu z najbliższymi na czas weekendów oraz innych okresów wolnych od nauki szkolnej, wychowankowie mogą wyjeżdżać do domów rodzinnych. Wyjazd taki następuje po zakończonych zajęciach szkolnych i po obiedzie a powrót w ostatni dzień wolny przed rozpoczęciem zajęć szkolnych pomiędzy godz. 15.00 a 21.00 lub w pierwszy dzień zajęć szkolnych przed ich rozpoczęciem.
Samodzielny wyjazd do domu możliwy jest tylko w przypadku wychowanków pełnoletnich lub posiadających zgodę Rodziców /prawnych opiekunów/.
7. Wychowankowie pozostający w internacie w czasie wolnym od nauki (np. na weekend) zgłaszają ten fakt osobiście w pokoju wychowawców każdego tygodnia do środy wieczora włącznie.
8. Rodzic /opiekun prawny/ może zwolnić swoje dziecko z zajęć w internacie tylko po wcześniejszym uzgodnieniu tego z wychowawcą. Dla dobra wychowanków zwolnienia z czasu nauki własnej powinny być dokonywane jedynie z ważnych powodów i niezbyt często. W przypadku zwolnień związanych z powrotem do internatu po 21.00 wymagana jest dodatkowo zgoda Dyrektora Specjalnego Ośrodka.
§ 11
Podejmowanie gości
1. Mieszkańcy internatu mają możliwość organizowania spotkań koleżeńskich z innymi mieszkańcami internatu w swoich pokojach w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych tj.:
a) w dniach nauki szkolnej: po zakończonych zajęciach szkolnych (do godz. 15.30) i po kolacji (do godz. 21.00);
b) w dniach wolnych od zajęć szkolnych w ciągu dnia po wykonaniu zajęć obowiązkowych zleconych przez wychowawcę dyżurującego i po kolacji (do godz. 21.00).
2. Wizyty Rodziców i rodzeństwa możliwe są we wszystkie dni tygodnia do godz. 21.00, po uprzednim zgłoszeniu tego faktu wychowawcy dyżurującemu. Podejmowanie krewnych we własnym pokoju w czasie przeznaczonym na naukę własną możliwe jest tylko za zgodą wychowawcy dyżurującego oraz współmieszkańców segmentu mieszkalnego. Natomiast podejmowanie innych gości możliwe jest wyłącznie w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych w miejscu wskazanym przez wychowawcę dyżurującego.
3. Osoby podejmowane w internacie przez wychowanków muszą zgłosić swoją obecność po wejściu na teren internatu w pokoju wychowawców a na żądanie wychowawcy okazać i pozostawić w pokoju wychowawców dokument tożsamości, legitymację szkolną lub w przypadku uczniów szkół Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego identyfikator.
4. Dla podtrzymania więzi z krewnymi i innymi osobami mieszkańcy mogą korzystać z telefonu w czasie wolnym do godziny 22.00.
5. Osoby odwiedzające pragnące skorzystać z noclegu mogą korzystać wyłącznie z odpłatnych noclegów dostępnych w Domu Wycieczkowym znajdującym się przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
6. Po godzinie 21.00 na terenie internatu mają prawo przebywać jedynie upoważnione do tego osoby.
§ 12
Opieka medyczna i rehabilitacja
1. Mieszkańcy internatu mają zapewnioną w sposób szczególny:
a) opiekę pielęgniarską, z której mogą korzystaćw każdej sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub pobierania leków itp. w godzinach pracy pielęgniarki w Poradni Rehabilitacyjnej przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym;
b) opiekę rehabilitacyjną w Poradni Rehabilitacyjnej przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, która organizowana zgodnie z odrębnymi przepisami,
c) opiekę psychologiczną, która organizowana jest zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Wychowanek, który korzysta z zabiegów rehabilitacyjnych zobowiązany jest do kontrolowania harmonogramu zajęć rehabilitacyjnych i terminów kolejnych wizyt lekarskich.
3. Dla osób, które uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych ze względów zdrowotnych (na zlecenie lekarskie), udział w tych zajęciach jest obowiązkowy.
4. W wyjątkowych przypadkach wychowanek może zmienić termin lub zwolnić się z udziału w zajęciach rehabilitacyjnych u wychowawcy dyżurującego lub u Dyrektora Specjalnego Ośrodka.
§ 13
Współpraca z Rodzicami
1. Rodzice /prawni opiekunowie/ wychowanków internatu zobowiązani są do uczestnictwa w obowiązkowych zebraniach organizowanych przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka.
2. Rodzice /prawni opiekunowie/ mogą wspierać kadrę pedagogiczną uczestnicząc w pracy Rady Rodziców.
3. W celu zapewnienia wychowankom jak najlepszej opieki zarówno Rodzice /prawni opiekunowie/ wychowanków mają możliwość kontaktować się przy użyciu ogólnie przyjętych metod i form z Dyrektorem Specjalnego Ośrodka lub wychowawcami internatu i na odwrót.
4. Szczegółowe zasady zaangażowania Rodziców /prawnych opiekunów/ w życie internatu reguluje Statut placówki i Regulamin Rady Rodziców.
§ 14
Rozkłady dnia
1. Ramowy rozkład dnia powszedniego /od poniedziałku do piątku/
6.45 - pobudka
7.15 - śniadanie
7.50 - rozpoczęcie zajęć szkolnych
12.30 - obiad (do 15.00)
- po obiedzie czas wolny lub cd. zajęć szkolnych
15.30 - 18.00- nauka własna lub inne zajęcia obowiązkowe
18.00 - kolacja
18.30 - czas wolny (nauka własna, spotkania grupy itp.)
21.00 - przygotowanie do ciszy nocnej (wychowanek przebywa już we własnym segmencie mieszkalnym)
22.00 - cisza nocna (obowiązek przebywania we własnych pokojach)
2. Ramowy rozkład dnia - SOBOTA
8.00 -pobudka
8.30 - 9.00 - przygotowanie śniadania (grupa dyżurująca)
9,00 - śniadanie
9.30 - 10.00 - sprzątanie po śniadaniu (grupa dyżurująca)
10.00 - czynności gospodarcze
/pranie, prasowanie, odkurzanie/
12.00 - przygotowanie obiadu (grupa dyżurująca)
13.00 - obiad
13.30 - 14.00- sprzątanie po obiedzie (grupa dyżurująca)
14.00 - 17.30- zajęcia w grupie (według planu wychowawczego)
17.30 - przygotowanie kolacji (grupa dyżurująca)
18.00 - kolacja
18.30 - 19.00- sprzątanie po kolacji (grupa dyżurująca)
19.00 - czas do indywidualnego zagospodarowania
21.00 - przygotowanie do ciszy nocnej (wychowanek przebywa już we własnym segmencie mieszkalnym)
22.00 - cisza nocna (obowiązek przebywania we własnych pokojach)
3. Ramowy rozkład dnia świątecznego lub niedzielnego
8.00 -pobudka
8.30 - 9.00 - przygotowanie śniadania (grupa dyżurująca)
9,00 - śniadanie
9.30 - 10.00 - sprzątanie po śniadaniu (grupa dyżurująca)
10.00 - czas do indywidualnego zagospodarowania
11.00 - Msza Święta (kaplica SOSW)
12.00 - spotkanie całej wspólnoty (kawiarenka w Oratorium)
12.30 - przygotowanie obiadu (grupa dyżurująca)
13.30 - obiad
14.00 - 14.30- sprzątanie po obiedzie (grupa dyżurująca)
14.30 - 17.30- czas do indywidualnego zagospodarowania
17.30 - przygotowanie kolacji (grupa dyżurująca)
18.00 - kolacja
18.30 - 19.00- sprzątanie po kolacji (grupa dyżurująca)
19.00 - czas do indywidualnego zagospodarowania
21.00 - przygotowanie do ciszy nocnej (wychowanek przebywa już we własnym segmencie mieszkalnym)
22.00 - cisza nocna (obowiązek przebywania we własnych pokojach)
Rozdział IV
Prawa wychowanków
§ 15
1. Wychowankowie mają prawo do:
a) znajomości swoich praw, dochodzenia i egzekwowania ich;
b) równego traktowania wobec prawa;
c) poszanowania własnej osoby, jej godności i szacunku;
d) nauki, rozwijania swoich zdolności i zainteresowań;
e) wypoczynku i czasu wolnego oraz uczestnictwa w zabawach i życiu kulturalnym;
f) opieki wychowawczej zapewniającej m.in. higieniczne warunki do nauki, opiekę i wychowanie oraz bezpieczeństwo i ochronę przed poniżającym traktowaniem i karaniem a także wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej;
g) ochrony przed arbitralną lub bezprawną ingerencją w życie prywatne, rodzinne czy też korespondencję;
h) ochrony przed bezprawnymi zamachami na ich honor i reputację;
i) swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach ich dotyczących oraz prawo do swobodnej wypowiedzi z poszanowaniem godności i zachowaniem szacunku do innych osób;
j) swobody myśli, sumienia i wyznania;
k) dostępu do informacji z różnych źródeł;
l) swobodnego zrzeszania się;
m) jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
n) redagowania i wydawania gazety internackiej;
o) organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi placówki, w porozumieniu z Dyrektorem Specjalnego Ośrodka;
p) korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym do pomocy ze strony wychowawców i psychologa w rozwiązywaniu problemów osobistych oraz we wszystkich sprawach dotyczących nauki i zamieszkania w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego;
q) korzystania z pomieszczeń i sprzętu, którym dysponuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy po uzyskaniu zgody wychowawcy i uprzednim zapoznaniu się z regulaminem ich użytkowania;
r) uczestnictwa, za zgodą Rodziców /prawnych opiekunów/ oraz w porozumieniu z wychowawcą – opiekunem grupy, we wszystkich zajęciach organizowanych zarówno w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, jak i poza nim;
s) przyjmowania gości;
t) wychodzenia poza teren Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych po uzyskaniu zgody wychowawcy;
u) wybierania oraz bycia wybieranym do Samorządu Wychowanków oraz wyboru wychowawcy pełniącego rolę opiekuna Samorządu Wychowanków;
v) wyplanowania z wyżywienia w razie choroby lub uzasadnionego wyjazdu;
w) składania Dyrektorowi Specjalnego Ośrodka skarg w przypadku naruszenia przysługujących im praw;
x) wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej skreślenia z listy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Rozdział V
Obowiązki wychowanków
§ 16
1. Wychowankowie mają obowiązek:
a) systematycznego uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych;
b) systematycznego uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych i psychologicznych;
c) przestrzegać postanowień przepisów: porządkowych, bezpieczeństwa, higieny i przeciwpożarowych oraz stosować się do ramowego porządku dnia;
d) utrzymywać czystość i porządek w pokojach i pomieszczeniach przeznaczonych do użytku ogólnego oraz dbać o higienę osobistą;
e) rzetelnego pełnienia dyżurów porządkowych oraz uczestniczenia w doraźnych pracach na rzecz internatu i środowiska;
f) poszanowania powierzonego sprzętu w pokojach i w pomieszczeniach ogólnych, a w przypadku jego zniszczenia pokrycia kosztów naprawy bądź wymiany;
g) przestrzegać zasady kultury i współżycia w odniesieniu do kolegów, wychowawców i innych pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego;
h) przestrzegać porządku dnia, ciszy podczas nauki własnej i w porze nocnej;
i) podporządkowania się poleceniom wychowawców i Dyrektora Specjalnego Ośrodka;
j) zgłaszania wychowawcy bądź Dyrektorowi Specjalnego Ośrodka zauważonych przypadków kradzieży, niszczenia sprzętu, awarii urządzeń elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz innych przypadków mogących zagrażać bezpieczeństwu ogółu;
k) dbania o własne życie, zdrowie, higienę oraz rozwój, a także informowania wychowawcy o złym samopoczuciu, chorobie, wyjściu do lekarza czy zwolnieniu lekarskim;
l) spożywać posiłki w wyznaczonych do tego miejscach;
m) oszczędzać energię elektryczną i wodę;
n) zgłaszać wychowawcy wyjścia oraz wyjazdy i powroty do internatu. Przy wyjeździe poza Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy wychowanek ma obowiązek pozostawić klucz od swojego pokoju w pokoju wychowawców. Natomiast po powrocie do internatu pozostawia swoją legitymację szkolną i pobiera klucz;
o) zabezpieczyć pokój mieszkalny i segment mieszkalny przed wyjazdem z internatu, a w szczególności wyłączyć z sieci wszystkie urządzenia elektryczne oraz zamknąć okna i drzwi;
p) respektować i przestrzegać ogólnie przyjęte normy i zasady oraz zarządzenia Statutu Specjalnego Ośrodka, regulaminy obowiązujące w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym a także zarządzenia wewnętrzne Dyrektora Specjalnego Ośrodka i Dyrektora Naczelnego Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Rozdział VI
Zakazy
§ 17
1. Zabrania się:
a) posiadania, spożywania, wnoszenia napojów alkoholowych, narkotyków i innych środków odurzających oraz przebywania w stanie wskazującym na ich spożycie,
b) posiadania jakichkolwiek leków w pokojach,
c) palenia papierosów, e-papierosów
d) stosowania jakiejkolwiekform przemocy fizycznej lub psychicznej,
e) przywłaszczania cudzego mienia,
f) manipulacji przy przewodach elektrycznych i wodociągowych,
g) siadania na parapetach i wychylania się przez okna,
h) samowolnego przenoszenia sprzętów z pokoju do pokoju oraz samowolnego przestawiania mebli w pokojach i aneksach mieszkalnych,
i) samowolnego wynoszenia naczyń kuchennych ze stołówki,
j) samowolnego mocowania dekoracji na ścianach, drzwiach itp.,
k) umyślnego niszczenia wyposażenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego,
l) przyjmowania gości bez wiedzy i zgody wychowawcy dyżurującego oraz przyjmowania wizyt osób nietrzeźwych,
m) wchodzenia na teren internatu bez wiedzy i zgody wychowawcy dyżurującego w czasie kiedy wychowanek znajduje się pod opieką innych osób (np. szkoły) oraz opuszczania terenu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego bez wiedzy i zgody wychowawcy dyżurującego w czasie kiedy wychowanek znajduje się pod opieką wychowawcy dyżurującego,
n) używania wulgarnego słownictwa,
o) przetrzymywania zwierząt na terenie Internatu.
Rozdział VII
Nagrody i Kary
§ 18
1. Nagroda może być przyznana za:
a) pracę społeczną w Internacie,
b) wzorowe sprawowanie i właściwy stosunek do nauki,
c) wysoką kulturę osobistą,
d) pomoc koleżeńską,
e) inną wzorową postawę lub zachowanie godne naśladowania.
2. Wychowanek może być wyróżniony przez:
a) pochwałę wyrażona przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka na forum społeczności internatu;
b) list pochwalny skierowany do Rodziców /prawnych opiekunów/;
c) dyplom wręczony uroczyście przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka na forum społeczności internatu;
d) nagrodę rzeczową wręczoną wychowankowi na forum społeczności internatu;
e) inną formę wyróżnienia zaakceptowaną przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka lub Radę Pedagogiczną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
3. W wyróżnianiu nie musi być zachowana powyższa kolejność.
4. Kopia decyzji o wyróżnieniu składana jest w aktach osobowych wychowanka.
5. O wyróżnieniu wychowanka powiadamia się Rodziców /prawnych opiekunów/ wychowanka.
§ 19
1. Zaniedbania i wykroczenia o nikłym wymiarze rozwiązuje wychowawca lub opiekun grupy. W poważniejszych przypadkach decyzja należy do Dyrektora Specjalnego Ośrodka, który może także skierować sprawę do rozpatrzenia przez Radę Pedagogiczną.
2. Wychowankowie naruszający obowiązujące normy postępowania mogą zostać ukarani:
a) upomnieniem wychowawcy;
b) upomnieniem udzielonym przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka w obecności wychowawcy;
c) upomnieniem udzielonym przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka w obecności Rodziców /prawnych opiekunów/ wychowanka;
d) naganą udzieloną przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka;
e) skreśleniem z listy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
3. Przy udzielaniu kar nie musi być zachowana powyższa kolejność.
4. Na wniosek Rady Pedagogicznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wychowanek może zostać ukarany również w inny sposób niż wymieniony w ust. 2.
5. Kopia decyzji o udzieleniu kary jest wpinana do akt osobowych wychowanka a o ukaraniu wychowanka oraz o przyczynie ukarania powiadamia się Rodziców /prawnych opiekunów/ wychowanka.
6. Pełnoletni wychowanek lub w przypadku wychowanka niepełnoletniego - jego Rodzic /prawny opiekun/ ma prawo odwołać się od decyzji o wymierzeniu kary w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania do:
a) Dyrektora Specjalnego Ośrodka od kary wymierzonej przez wychowawcę,
b) Dyrektora Naczelnego Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego od kary wymierzonej przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka lub Radę Pedagogiczną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
7. Powodem skreślenia wychowanka z listy wychowanków może być:
a) powtarzające się łamanie zasad określonych w Statucie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego lub niniejszym regulaminie,
b) notoryczna nieobecność na obowiązkowych zajęciach – w tym rehabilitacyjnych,
c) skreślenie z listy uczniów szkoły, do której wychowanek uczęszcza.
8. Decyzję o skreśleniu z listy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego podejmuje DyrektorSpecjalnego Ośrodka na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej i po zapoznaniu się z opinią Samorządu Wychowanków. Od tej decyzji przysługuje pełnoletniemu wychowankowi lub w przypadku wychowanka niepełnoletniego - jego Rodzicom /prawnym opiekunom/ odwołanie za pośrednictwem Dyrektora Specjalnego Ośrodka do Dyrektora Naczelnego Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Natomiast od decyzji Dyrektora Naczelnego Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przysługuje odwołanie za pośrednictwem Dyrektora Naczelnego Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do Śląskiego Kuratora Oświaty w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Rozdział VIII
Postanowienia końcowe
§ 20
1. Rada Pedagogiczna po opracowaniu Regulaminu Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przyjmuje go w drodze uchwały.
2. Nowelizację Regulaminu Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wprowadza się aneksem w drodze uchwały.
3. Nowelizacja regulaminu może polegać na uchyleniu, zmianie lub uzupełnieniu dotychczasowych zapisów.
4. Jeżeli liczba zmian w Regulaminie Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest znaczna, Dyrektor Specjalnego Ośrodka opracowuje i przedkłada Radzie Pedagogicznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego tekst jednolity.
5. Regulamin Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały.
Powyższy Regulamin Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach jest tekstem jednolitym uwzględniającym zmiany do regulaminu internatu z dnia 30.08.2010 r. zatwierdzone przez Radę Pedagogiczną Specjalnego Ośrodka na posiedzeniach rady w dniach 22.06.2012 r., 10.05.2013 r. oraz 28.08.2019 r.